Błąd w PIT to kłopoty z ZUS

Jeśli przedsiębiorca pomyli się w rozliczeniu podatkowym, źle wyliczy także składki na ubezpieczenia społeczne w ramach tzw. małego ZUS plus – czytamy we wtorkowej “Rzeczpospolitej”.

Jak podaje gazeta, z obniżki składek może już w marcu skorzystać około 320 tys. najmniejszych firm. “W małym ZUS plus są one uzależnione od dochodu z działalności wykazanego w zeznaniu PIT” – czytamy.

Doradca podatkowy Artur Kowalski mówi, że każda pomyłka podatkowa spowoduje błędne wyliczenie składki.

“Przedsiębiorca będzie miał za jednym zamachem zaległość i w PIT, i w ZUS” – tłumaczy. Jak dodaje inny doradca podatkowy Grzegorz Gębka, błędy często wychodzą dopiero podczas kontroli po trzech, czterech latach.

“A jednoczesne problemy ze skarbówką i ZUS mogą położyć niejedno przedsiębiorstwo” – przestrzega.

Dziennik podaje, że pomyłka jest możliwa jeszcze na etapie liczenia dochodu z działalności. Z informacji, które zdobył w Krajowej Informacji Skarbowej, wynika, że na potrzeby PIT dochód można pomniejszyć o straty z poprzednich lat oraz ulgi, ale dla celów ZUS nie można już tego zrobić.

“Ten, kto obniży dochód o straty czy ulgi, będzie miał od razu zaniżoną składkę” – mówi Artur Kowalski.

Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/firma/news-rzeczpospolita-blad-w-pit-to-klopoty-z-zus,nId,4346606#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome